Technical Program | AIChE

Technical Program

ME-13 Preliminary Technical Program

Preliminary program is subject to change. Updated 8 January 2020.

Plenary Session

Plenary Speaker Sunil Chandran (Amyris, USA)
Plenary Speaker Sarah O'Connor (Max Planck Institute for Chemical Ecology)
   

Technical Sessions

Biofoundries: Strain Engineering at the Speed of Automation

Session Chairs  Renee Wegrzyn (Defense Advanced Research Projects Agency, USA) and Nathan Hillson (Agile Biofoundry, USA)
Keynote Speaker Chris Voigt (Massachusetts Institute of Technology, USA)
Invited Speaker Paul Freemont (Imperial College London, UK)
Invited Speaker Jed Dean (Zymergen, USA)
   

A New Home for Secondary Metabolites: in Microbes

Session Chairs  Yanran Li (University of California, Riverside, USA) and Tiangang Liu (Wuhan University, China)
Keynote Speaker Jay Keasling (Lawrence Berkley National Laboratory, USA)
Invited Speaker Christina Smolke (Stanford University, USA)
Invited Speaker Irina Borodina (Technical University of Denmark, Denmark)
   

A Tribute to 13C at ME13

Session Chairs  Hiroshi Shimizu (Osaka University, Japan) and Yinjie Tang (University of Washington, USA)
Keynote Speaker Greg Stephanopoulos (Massachusetts Institute of Technology, USA)
Invited Speaker Katharina Nöh (Forschungszentrum Jülich, Germany)
Invited Speaker Maciek Antoniewicz (University of Delaware, USA)
   

Systems Bio + ‘Omics: Role of Big Data

Session Chairs  Verena Siewers (Chalmers University, Denmark) and Dong-Yup Lee (SungKyunKwan University, South Korea)
Keynote Speaker Sang Yup Lee (Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST), South Korea)
Invited Speaker Lars Nielsen (University of Queensland, Australia)
   

Adaptive/Directed Evolution and Enzyme Engineering

Session Chairs  Adam Feist (University of California, San Diego, USA) and Alexandre (Alex) Zanghellini (Arzeda, USA)
Keynote Speaker Jack Pronk (Delft Technical University, Netherlands)
Invited Speaker Katy Kao, (Texas A&M University, USA)
Invited Speaker Sven Panke (Eidgenössische Technische Hochschule (ETH) Zurich, Switzerland)
   

Metabolic Engineering of Microbes I: Conventional Hosts for Fuels and Chemicals

Session Chairs  Kirsten Benjamin (Amyris, USA) and Brian Pfleger (University of Wisconsin-Madison, USA)
Keynote Speaker Akihiko Kondo (Kobe University, Japan)
Invited Speaker Jim Liao (Academia Sinica, Taiwan)
   

Metabolic Engineering of Microbes II: Non-Conventional Hosts and Approaches

Session Chairs  Irina Borodina (Technical University of Denmark, Denmark) and Patrick Westfall (Zymergen, USA)
Keynote Speaker Michael Jewett (Northwestern University, USA)
Invited Speaker Christoph Wittmann (Saarland University, Germany)
   

Syn Bio: Design + Control of Metabolism

Session Chairs  Keith Tyo (Northwestern University, USA) and Junbiao Dai (Shenzhen Institutes of Advanced Technology, China)
Keynote Speaker Claudia Vickers (University of Queensland, Australia)
Invited Speaker Victor De Lorenzo (Centro Nacional de Biotecnología, Spain)
Invited Speaker Ying-Jin Yuan (Tianjin University, China)
   

Computational Design and Models/Methods

Session Chairs  Isabel Rocha (University of Minho, Portugal) and Costas Maranas (Pennsylvania State University, USA) 
Keynote Speaker Jens Nielsen (Technical University of Denmark, Denmark)
Invited Speaker Jennifer Reed (University of Wisconsin-Madison, USA)
Invited Speaker Pablo Carbonell (University of Manchester, UK)
   

Lab to Industrial Scale: Realizing the Potential of a Biobased Economy

Session Chairs  Christine Santos (Manus Bio, USA) and Yin Li (Institute of Microbiology, Chinese Academy of Sciences, China)
Invited Speaker Mike Lynch (Duke University, USA)
Invited Speaker Smita Shankar (Impossible Foods, USA)
Invited Speaker Kojima Hiroyuki (Ajinomoto Company, Japan)
Invited Speaker Jennifer Holmgren (LanzaTech, USA) 
Invited Speaker Marcel Wubbolts (Corbion, Netherlands)
   

Metabolism and Health: Engineered Metabolism in Higher Eukaryote, the Microbiome, and Beyond

Session Chairs  Susan Sharfstein (State University of New York Polytechnic Institute, USA) and Jamey Young (Vanderbilt University, USA)
Keynote Speaker Pam Silver (Harvard University, USA)
Invited Speaker Susan Rosser (University of Edinburgh, UK)
Invited Speaker Matthew Chang (National University of Singapore, Singapore)
   

Plant Biotechnology

Session Chair Christie Peebles (Colorado State University, USA)
Keynote Speaker Elizabeth Sattely (Stanford University, USA)
Invited Speaker Karsten Temme (Pivot Bio, USA)
   

Plastics as a Feedstock, Not a Product

Session Chair Ludmilla Aristilde (Northwestern University, USA)
Keynote Speaker Gregg Beckham (National Renewable Energy Laboratory, USA)
Invited Speaker Lars Blank (Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen University, Germany)