Conference Program

Time

Title

   

Sunday, June 15

3:45-7:00 PM Registration
4:45-5:30 PM Opening Reception and Poster Session (Poster Group 1)
5:30-6:15 PM Plenary Lecture: A 15-Year Journey to Figure out How to Derive the Most Economic Value from Metabolic Engineering- Christophe Schilling, Genomatica
6:15-7:00 PM Plenary Lecture: Perspectives on Creating & Scaling-up Better Energy Solutions- Vineet Rajgarhia, Total
7:00-7:30 Opening Reception continued
   

Monday, June 16

7:00 AM-12:00 PM Registration
7:30-8:00 AM Breakfast
8:00-10:05 AM Session 1: Parts to Protein Scale Engineering
  Session Chairs: Timothy Lu, MIT and Fernando Valle, Codexis
8:00-8:25 AM Invited Speaker: New Enzymes by Evolution: Expanding Nature’s Catalytic Repertoire- Frances Arnold, Caltech
8:25-8:50 AM Synthetic Enzymes for Synthetic Biology- Alexandre Zanghellini, Arzeda
8:50-9:15 AM Invited Speaker: In Vivo Evolution of Enzymes and Metabolic Pathways for the Production of Chemicals- Philippe Soucaille, University of Toulouse
9:15-9:40 AM Expression Optimization of Multi-Enzyme Pathways for Xylose Utilization and Chemical Production- John Dueber, UC Berkeley
9:40-10:05 AM Invited Speaker: Protein Engineering of Isoprene Synthase Enables High Titer Isoprene Production- Maggie Cervin, DuPont
10:05-10:30AM Break
10:30AM-12:35 PM Session 2: Pathway Scale Engineering
  Session Chairs: Michelle Chang, UC Berkeley, George Chen, Tsinghua University and John Dueber, UC Berkeley 
10:30-10:55 AM Invited Speaker: Engineering Organisms and Processes for Cost-Effective Lipid Production- Greg Stephanopoulos, MIT
10:55-11:20 AM Zach Serber, Zymergen
11:20-11:45 AM Invited Speaker: Rewriting Pathways to Life for Carbon Conservation- Jim Liao, UCLA
11:45 AM - 12:10 PM Engineering Static and Dynamic Tuning of Malonyl-CoA Derived Metabolite Biosynthesis in Microorganisms- Mattheos Koffas, RPI
12:10-12:35 PM Invited Speaker: Novel Biosynthetic Pathways for Production of Acids and Alcohols- Kristala Jones Prather, MIT
12:35-2:00 PM Lunch
2:00-4:05 PM Session 3: Genome Scale Engineering
  Session Chairs: Hal Alper, University of Texas at Austin and Zach Serber, Zymergen
2:00-2:25 PM Invited Speaker: Comprehensive characterization of genotype to phenotype relationships in E.coli- Morten Sommer, Technical University of Denmark
2:25-2:50 PM Metabolic Engineering via RNAi-Assisted Genome Evolution (RAGE)- Huimin Zhao, University of Illinois
2:50-3:15 PM Genetically Encoded Biosensors + FACS + Recombineering: Versatile Tools for Strain and Enzyme Development- Michael Bott, Forschungzentrum Juelich
3:15-3:40 PM A Unique Bioengineering Platform for the Efficient Optimization of Metabolic Pathways- Kedar Patel, DNA2.0 Inc.
3:40-4:05 PM Flux Response of Glycolysis and Storage Metabolism during Rapid Feast/Famine Conditions in Penicillium Chrysogenum Using Dynamic 13C Labeling- S. Ajoscha Wahl, DUT, Kluyver Netherlands
4:00-4:45 PM Free Time
4:45-5:30 PM Rapid Fire Poster Session (Poster Group 1)
5:30-6:30 PM Poster Session (Poster Group 1)
  Session Chairs: Irina Borodina, Novo Nordisk Biosustainability Center,Michael Jewett, Northwester University, Julius Lucks, Cornell University, Caroline Peres, DuPont
6:30-7:00 PM Buses to Yaletown
6:45-8:00 PM Reception at Earls in Yaletown
   

Tuesday, June 17

7:00 AM-12:00 PM Registration
7:30-8:00 AM Breakfast
8:00-10:05AM Session 4: Systems Biology and Engineering
  Session Chairs: Iman Famili, Intrexon, Hiroshi Shimizu, Osaka University and Jamey Young, Vanderbilt University
8:00-8:25 AM Invited Speaker: Systems Metabolic Engineering of Microorganisms for the Production of Polymers and Monomers- Sang Yup Lee, KAIST
8:25-8:50 AM Advances in 13C Metabolic Flux Analysis: Complete-MFA, Co-Culture MFA and Dynamic MFA- Maciek Antoniewicz, University of Delaware
8:50-9:15 AM Invited Speaker: Integrating Kintetic Models of Metabolism with k-OptForce for Strain Design- Costas Maranas, Penn State University
9:15-9:40 AM Design of Terpenoid Producing Synthetic Microbial Cell Factories by Integrative in silico Modeling and "-Omics" Data Analysis- Dong-Yup Lee, National University of Singapore
9:40-10:05 AM Invited Speaker: Opening Pandora's Box- Lars Nielsen, Australian Institute for Bioengineering & Nanotechnology
10:05-10:30 AM Break
10:30 AM-12:35 PM Session 5: Computational Methods and Design
  Session Chairs: Anthony Burgard, Genomatica and Costas Maranas, Penn State University
10:30-10:55 AM Invited Speaker: Integration of in silico Design and Experimental Evaluation for Creation of Microbial Cell Factories- Hiroshi Shimizu, Osaka University
10:55-11:20 AM Fast Enumeration of Smallest Metabolic Engineering Strategies in Genome-Scale Networks- Steffen Klamt, Max Planck Institute
11:20-11:45 AM Mapping Photoautotrophic Carbon Metabolism Using the INCA 13C Flux Analysis Platform- Jamey Young, Vanderbilt University
11:45 AM - 12:10 PM An Integrated Multi-Omics and Computational Characterization of Seven Unique Escherichia coli Production Chassis Commonly-Used in Industrial Biotechnology- Adam Feist, UC San Diego/Technical University of Denmark
12:10-12:35 PM Invited Speaker: Cyborg, Cloud Platform for Integrating Diverse Domains of Science- Deepak Chandran, Autodesk
12:35-2:00PM Lunch
2:00-4:00 PM Session 6: Rational Design-Build-Test Era
  Session Chairs: Maciek Antoniewicz, University of Delaware, Akihiko Kondo, Kobe University and Michael Lynch, Duke University
2:00-2:30 PM Invited Speaker: Using Systems Biology for Identification of Novel Metabolic Engineering Targets - Jens Nielsen, Chalmers University of Technology
2:30-3:00 PM Invited Speaker: Chris Voigt, MIT
3:00-3:30 PM Invited Speaker: Programming Biological Operating Systems: Genome Design, Assembly and Activation- Daniel Gibson, J. Craig Venter Institute and Synethtic Genomics, Inc.
3:30-4:00 PM Reducing the Complexity of Rational Microbial Design- Michael Lynch, Duke University
4:00-4:45 PM Free Time
4:45-5:30 PM Rapid Fire Poster Session (Poster Group 2)
5:30-6:30 PM Reception and Poster Session (Poster Group 2)
   

Wednesday, June 18

7:00 AM-12:00 PM Registration
7:30-8:00 AM Breakfast
8:00-10:05 AM Session 7: Industrial Applications Related to Chemicals and Fuels
  Session Chairs: Ramon Gonzalez, Rice University and Kristala Jones Prather, MIT
8:00-8:25 AM Metabolic Engineering of Yarrowia lipolytica to Produce High Value Products- Quinn Zhu, DuPont
8:25-8:50 AM Harnessing Metabolism for Sustainable Production of Chemicals: From Systems Biology to Commercial Scale- Mark Burk, Genomatica
8:50-9:15 AM Designing Microorganisms for Production of Diverse Biopolymers- George Chen, Tsinghua University
9:15-9:40 AM Design of Microbial Cell Factories for Lignocellulosic Biorefinery- Akihiko Kondo, Kobe University
9:40-10:05 AM Invited Speaker: Metabolic Engineering of Complex Natural Product Pathways in Bacteria- Ajikumar Parayil, Manus Biosciences
10:05-10:30 AM Break
10:30 AM-12:35 PM Session 8: Metabolic Engineering Applications to Impact Health
  Session Chairs: Christian Metallo, UC San Diego and Nicola Zamboni, ETH
10:30-10:55 AM Invited Speaker: Prosthetic Networks – Synthetic Biology-Inspired Treatment Strategies For Metabolic Disorders- Martin Fussenegger, ETH
10:55-11:20 AM Ovarian Cancer Metabolism: Systems-Scale Dynamics as a Platform for Identifying Therapeutic Targets- Mark Styczynski, Georgia Tech
11:20-11:45 AM Invited Speaker: Metabolic Strategies to Enhance the Toxicity of Nitric Oxide in Pathogens- Mark Brynildsen, Princeton University
11:45 AM - 12:10 PM Prediction and Quantification of Bioactive Microbiota Metabolites in Murine Gut- Kyongbum Lee, Tufts University
12:10- 12:35 PM Invited Speaker: The Gene Regulatory Network of Mycobacterium tuberculosis, v1.0- David Sherman, Seattle Biomed
12:35-2:00 PM Lunch
2:00-4:05 PM Session 9: Emerging Technologies
  Session Chairs: Emily Leproust, Twist Biosciences
2:00-2:25 PM Invited Speaker: Expression of Heterologous Sigma Factors in Escherichia coli to Explore the Heterologous Genomic Space for Building, Stepwise, Complex, Multicomponent Phenotypes- Eleftherios 'Terry' Papoutsakis, University of Delaware
2:25-2:50 PM Robust Technology for Antibiotics-Free Contamination Resistance- A. Joe Shaw, Novogy
2:50-3:15 PM Invited Speaker: Establishing Cell-Free Metabolic Engineering for Pathway Debugging and the Production of Sustainable Chemicals- Michael Jewett, Northwestern University
3:15-3:40 PM High Throughput Screening of Antibody Secretion in CHO Cells Using Split-GFP and Droplet Microfluidics- Johan Rockberg, KTH-Royal Institute of Technology
3:40-4:05 PM Invited Speaker: Transforming Yeast from Moonshiners into Oil Barons: Lessons from the Industrialization of Metabolic Engineering- Sunil Chandran, Amyris
4:05-5:00 PM IMES General Assembly Meeting
5:00-6:00 PM Poster Session and Drinks (Poster Group 2)
6:00-7:00 PM Awards Presentation and Lecture
7:00-9:00 PM Dinner 
   

Thursday, June 19

7:15-8:30 AM Registration
7:30-8:00 AM Breakfast
8:00-11:00 AM Workshop- Tools for Commercial Bioprocess Design and Economic Analysis
8:00-8:05 AM Introduction- Jeff Lievense, Genomatica
8:05-8:40 AM Reverse the Direction in Bioprocess Development: From Full Scale to Synthetic Biology- Sef Heijnen, TU Delft
8:40-9:40 AM Economic Analysis of Fermentation Processes (Feedstock, Capital, Production Costs) - Jeff Lievense and Alex Patist, Genomatica
9:40-9:50 AM Break
9:50-10:10 AM Engineering Cost Model - Alex Patist
10:10-10:40 AM Case Studies (3-hydroxypropionic acid, undecanoic acid) - Jeff Lievense and Alex Patist
10:40-10:55 AM Process Omics: Chemical Advantage Dashboard - Jeff Lievense
10:55-11:00 AM Closing Remarks - Alex Patist