Conference Program

Time

Title

  

Sunday, June 15

4:30-5:30 PMOpening Reception and Poster Session (Poster Group 1)
5:30-6:15 PMPlenary Lecture: Christophe Schilling, Genomatica
6:15-7:00 PMPlenary Lecture: Vineet Rajgarhia, Total
7:00-9:00PMDinner
  

Monday, June 16

7:30-8:00 AMBreakfast
8:00-10:05 AMSession 1: Parts to Protein Scale Engineering
 Session Chairs: Timothy Lu, MIT and Fernando Valle, Codexis
8:00-8:25 AMInvited Speaker: Frances Arnold, Caltech
8:25-8:50 AMSynthetic Enzymes for Synthetic Biology- Alexandre Zanghellini, Arzeda
8:50-9:15 AMInvited Speaker: In Vivo Evolution of Enzymes and Metabolic Pathways for the Production of Chemicals- Philippe Soucaille, University of Toulouse
9:15-9:40 AMDevelopment of Adaptable Synthetic Promoters to Optimize Protein Scale Engineering in Yeast- Ian Fotheringham, Ingenza, Ltd.
9:40-10:05 AMInvited Speaker: Protein Engineering of Isoprene Synthase Enables High Titer Isoprene Production- Maggie Cervin, E.I. du Pont de Nemours
10:05-10:30AMBreak
10:30AM-12:35 PMSession 2: Pathway Scale Engineering
 Session Chairs: Michelle Chang, UC Berkeley, George Chen, Tsinghua University and John Dueber, UC Berkeley 
10:30-10:55 AMInvited Speaker: Greg Stephanopoulos, MIT
10:55-11:20 AMPathway Engineering Meets Evolution: New Approaches for Improving Pentose Catabolism in Yeast- Hal Alper, University of Texas at Austin
11:20-11:45 AMInvited Speaker: Jim Liao, UCLA
11:45 AM - 12:10 PMEngineering Static and Dynamic Tuning of Malonyl-CoA Derived Metabolite Biosynthesis in Microorganisms- Mattheos Koffas, RPI
12:10-12:35 PMInvited Speaker: Novel Biosynthetic Pathways for Production of Acids and Alcohols- Kristala Jones Prather, MIT
12:35-2:00 PMLunch
2:00-4:05 PMSession 3: Genome Scale Engineering
 Session Chairs: Hal Alper, University of Texas at Austin and Zach Serber, Zymergen
2:00-2:25 PMInvited Speaker: Morten Sommer, Technical University of Denmark
2:25-2:50 PMMetabolic Engineering via RNAi-Assisted Genome Evolution (RAGE)- Huimin Zhao, University of Illinois
2:50-3:15 PMGenetically Encoded Biosensors + FACS + Recombineering: Versatile Tools for Strain and Enzyme Development- Michael Bott, Forschungzentrum Juelich
3:15-3:40 PMA Unique Bioengineering Platform for the Efficient Optimization of Metabolic Pathways- Kedar Patel, DNA2.0 Inc.
3:40-4:05 PMFlux Response of Glycolysis and Storage Metabolism during Rapid Feast/Famine Conditions in Penicillium Chrysogenum Using Dynamic 13C Labeling- S. Ajoscha Wahl, DUT, Kluyver Netherlands
4:00-4:45 PMFree Time
4:45-5:30 PMRapid Fire Poster Session (Poster Group 1)
5:30-6:30 PMPoster Session (Poster Group 1)
 Session Chairs: Irina Borodina, Novo Nordisk Biosustainability Center,Michael Jewett, Northwester University, Julius Lucks, Cornell University, Caroline Peres, DuPont
6:30-7:00 PMBuses to Yale Town
6:45-8:00 PMReception
  

Tuesday, June 17

7:30-8:00 AMBreakfast
8:00-10:05AMSession 4: Systems Biology and Engineering
 Session Chairs: Iman Famili, Intrexon, Hiroshi Shimizu, Osaka University and Jamey Young, Vanderbilt University
8:00-8:25 AMInvited Speaker: Systems Metabolic Engineering of Microorganisms for the Production of Polymers and Monomers- Sang Yup Lee, KAIST
8:25-8:50 AMAdvances in 13C Metabolic Flux Analysis: Complete-MFA, Co-Culture MFA and Dynamic MFA- Maciek Antoniewicz, University of Delaware
8:50-9:15 AMInvited Speaker: Integrating Kintetic Models of Metabolism with k-OptForce for Strain Design- Costas Maranas, Penn State University
9:15-9:40 AMDesign of Terpenoid Producing Synthetic Microbial Cell Factories by Integrative in silico Modeling and "-Omics" Data Analysis- Dong-Yup Lee, National University of Singapore
9:40-10:05 AMInvited Speaker: Lars Nielsen, Australian Institute for Bioengineering & Nanotechnology
10:05-10:30 AMBreak
10:30 AM-12:35 PMSession 5: Computational Methods and Design
 Session Chairs: Anthony Burgard, Genomatica and Costas Maranas, Penn State University
10:30-10:55 AMInvited Speaker: Integration of in silico Design and Experimental Evaluation for Creation of Microbial Cell Factories- Hiroshi Shimizu, Osaka University
10:55-11:20 AMFast Enumeration of Smallest Metabolic Engineering Strategies in Genome-Scale Networks- Steffen Klamt, Max Planck Institute
11:20-11:45 AMMapping Photoautotrophic Carbon Metabolism Using the INCA 13C Flux Analysis Platform- Jamey Young, Vanderbilt University
11:45 AM - 12:10 PMAn Integrated Multi-Omics and Computational Characterization of Seven Unique Escherichia coli Production Chassis Commonly-Used in Industrial Biotechnology- Adam Feist, UC San Diego/Technical University of Denmark
12:10-12:35 PMInvited Speaker
12:35-2:00PMLunch
2:00-4:00 PMSession 6: Rational Design-Build-Test Era
 Session Chairs: Maciek Antoniewicz, University of Delaware, Akihiko Kondo, Kobe University and Michael Lynch, Duke University
2:00-2:30 PMInvited Speaker: Jay Keasling, UC Berkeley
2:30-3:00 PMInvited Speaker: Jens Nielsen, Chalmers University of Technology
3:00-3:30 PMInvited Speaker: Chris Voigt, MIT
3:30-4:00 PMInvited Speaker: Daniel Gibson, J. Craig Venter Institute
4:00-4:45 PMFree Time
4:45-5:30 PMRapid Fire Poster Session (Poster Group 2)
5:30-6:30 PMPoster Session and Drinks (Poster Group 2)
  

Wednesday, June 18

7:30-8:00 AMBreakfast
8:00-10:05 AMSession 7: Industrial Applications Related to Chemicals and Fuels
 Session Chairs: Ramon Gonzalez, Rice University and Kristala Jones Prather, MIT
8:00-8:25 AMInvited Speaker: Transforming Yeast from Moonshiners into Oil Barons: Lessons from the Industrialization of Metabolic Engineering- Tim Gardner, Amyris
8:25-8:50 AMHarnessing Metabolism for Sustainable Production of Chemicals: From Systems Biology to Commercial Scale- Mark Burk, Genomatica
8:50-9:15 AMDesigning Microorganisms for Production of Diverse Biopolymers- George Chen, Tsinghua University
9:15-9:40 AMDesign of Microbial Cell Factories for Lignocellulosic Biorefinery- Akihiko Kondo, Kobe University
9:40-10:05 AMInvited Speaker: Metabolic Engineering of Complex Natural Product Pathways in Bacteria- Ajikumar Parayil, Manus Biosciences
10:05-10:30 AMBreak
10:30 AM-12:35 PMSession 8: Metabolic Engineering Applications to Impact Health
 Session Chairs: Christian Metallo, UC San Diego and Nicola Zamboni, ETH
10:30-10:55 AMInvited Speaker: Martin Fussenegger, ETH
10:55-11:20 AMOvarian Cancer Metabolism: Systems-Scale Dynamics as a Platform for Identifying Therapeutic Targets- Mark Styczynski, Georgia Tech
11:20-11:45 AMInvited Speaker: Metabolic Strategies to Enhance the Toxicity of Nitric Oxide in Pathogens- Mark Brynildsen, Princeton University
11:45 AM - 12:10 PMPrediction and Quantification of Bioactive Microbiota Metabolites in Murine Gut- Kyongbum Lee, Tufts University
12:10- 12:35 PMInvited Speaker: The Gene Regulatory Network of Mycobacterium tuberculosis, v1.0- David Sherman, Seattle Biomed
12:35-2:00 PMLunch
2:00-4:05 PMSession 9: Emerging Technologies
 Session Chairs: Emily Leproust, Twist Biosciences
2:00-2:25 PMInvited Speaker: Expression of Heterologous Sigma Factors in Escherichia coli to Explore the Heterologous Genomic Space for Building, Stepwise, Complex, Multicomponent Phenotypes- Eleftherios 'Terry' Papoutsakis, University of Delaware
2:25-2:50 PMRobust Technology for Antibiotics-Free Contamination Resistance- A. Joe Shaw, Novogy
2:50-3:15 PMInvited Speaker: Establishing Cell-Free Metabolic Engineering for Pathway Debugging and the Production of Sustainable Chemicals- Michael Jewett, Northwestern University
3:15-3:40 PMHigh Throughput Screening of Antibody Secretion in CHO Cells Using Split-GFP and Droplet Microfluidics- Johan Rockberg, KTH-Royal Institute of Technology
4:05-5:00 PMFree Time
5:00-6:00 PMPoster Session and Reception (Poster Group 2)
7:00-9:00 PMDinner and Awards
  

Thursday, June 19

7:30-8:00 AMBreakfast
8:00-11:00 AMWorkshop- Tools for Commercial Bioprocess Design and Economic Analysis