Program | AIChE

Program

Sunday, October 23


3:00 PM - 6:00 PM Registration
4:15 PM - 4:30 PM Welcome 
4:30 PM - 5:30 PM Keynote Speaker: Biomaterial mechanics, stem cells and regeneration - David Mooney (Harvard University)
5:30 PM - 6:00 PM Keynote Speaker: Peter Zandstra, University of Toronto
6:00 PM - 7:30 PM Welcome Reception 
   

Monday, October 24

8:00 AM- 12:00 PM Registration
8:30 AM - 9:00 AM Breakfast
9:00 AM - 10:45 AM                       

Session 1: Differentiation and Morphogenesis I: Randy Ashton, University of Wisconsin–Madison

9:00 AM - 9:30 AM Invited Speaker: Engineering the Morphogenesis of Pluripotent Stem Cells - Todd McDevitt (Gladstone Institute)
9:30 AM - 9:45 AM Dynamic Soft Materials for Deconstructing ‘Matrix Structure—Cell Function’ Relationships - Kristopher Kilian (University of Illinois at Urbana-Champaign)
9:45 AM - 10:00 AM Generating Epicardial Cells from Human Pluripotent Stem Cells in a Defined, Growth-Factor Free Manner - Sean Palecek (University of Wisconsin, Madison)
10:00 AM - 10:15 AM Biomaterials for Cellular Reprogramming and Origami-Based Tissue Engineering - Nathaniel S. Hwang (Seoul National University)
10:15 AM - 10:30 AM Using Patient-Derived Stem Cells to Study HIF2 Regulation in Pulmonary Hypertension - Xin Yi Chan (Johns Hopkins University)
10:30 AM - 10:45 AM Engineering CNS Tissue Morphogenesis Ex Vivo. - Randolph Ashton (University of Wisconsin-Madison)
10:45 AM - 11:15 AM Break
11:15 AM - 12:00 PM Session 2: Computational Stem Cell Biology: Ben Cosgrove, Cornell University 
11:15 AM - 11:30 AM Comprehensive Reconstruction and Manipulation of the Pluripotent Stem Cell Metabolic Network.- Sriram Chandrasekaran (Harvard University)
11:30 AM - 11:45 AM Tracking Pluripotent Stem Cell Differentiation with FLOW-MAP, a Graph-Based, Force-Directed Layout Algorithm for Single-Cell, Time Course Datasets - Eli Zunder (University of Virginia)
11:45 AM - 12:00 PM Single-Cell Dissection of Muscle Stem Cell Functional Heterogeneity - Ben Cosgrove (Cornell University)
12:00 PM - 1:30 PM Lunch
1:30 PM - 3:15 PM Session 3: Microtechnologies & High Throughput Screening/Disease model: Nicola Elvassore, BioERA
1:30 PM - 2:00 PM Invited Speaker: Engineering Organoid Development in 3D Artificial Microenvironments - Matthias Lutolf (EPFL)
2:00 PM - 2:15 PM Heart-on-a-Plate for Modelling of Cardiac Physiology and Drug Screening - Milica Radisic (University of Toronto)
2:15 PM - 2:30 PM Microtopography-Enhancement on Dopaminergic Neuronal Differentiation - Evelyn Yim (University of Waterloo)
2:30 PM - 2:45 PM Modeling the Pharmacogenomics of Chemotherapy-Induced Cardiotoxicty Using hiPSC - Paul Burridge (Northwestern University)
2:45 PM - 3:00 PM Isolation and Characterization of Lung Cancer Stem Cells from p53 Gain-of-Function Mutant Mouse Models - Raj Rao (University of Arkansas)
3:00 PM - 3:15 PM High-Efficiency Cellular Reprogramming and Differentiation with Microfluidics - Nicola Elvassore (University of Padova)
3:15 PM - 3:45 PM Break
3:45 PM - 5:00 PM Session 4: In situ/Endogenous Regeneration: Thomas Gilbert, ACeLL
3:45 PM - 4:15 PM Invited Speaker: Development of an Improved Vascular Graft for Use in Children - Christopher Breuer (Nationwide Children's Hospital)
4:15 PM - 4:30 PM Dental Pulp Stem Cell Adhesion and Differentiation on a Novel Therapeutic Biomaterial - Jacob Scherba (Harvard University)
4:30 PM - 4:45 PM  Endogenous Neural Stem Cell Stimulation and Motor Recovery after Local Delivery of Cyclosporine and Erythropoietin with a Hyaluronan-Based Hydrogel - Anup Tuladhar (University of Toronto)
4:45 PM - 5:00 PM  The Role of Progenitor Cells in Extracellular Matrix Scaffold Remodeling - Thomas Gilbert (ACell, Inc.)
5:30 PM - 7:30 PM  Dinner
   

Tuesday, October 25

7:30 AM - 12:00 PM Registration
8:00 AM - 8:30 AM Breakfast
8:30 AM - 10:15 AM Session 5: Differentation & Morphogenesis II: Stephanie Willerth, University of Victoria
8:30 AM - 9:00 PM  Invited Speaker: Electrical Function of Human Pluripotent Stem Cell-Derived Cardiomyocyte Grafts - Michael Laflamme (University Health Network)
9:00 AM - 9:15 AM  Mechanical regulation of direct cell reprogramming - Song Li (University of California, Los Angeles, Los Angeles)
9:15 AM - 9:30 AM Biomaterials Strategies to Enhance the Therapeutic Potential of Human Neural Stem Cells for Neural Tissue Regeneration - Hai-Quan Mao (John Hopkins University)
9:30 AM - 9:45 AM  Tracking and Predicting Reprogramming from a Biophysical Perspective - Jared Carlson-Stevermer (University of Wisconsin-Madison)
9:45 AM - 10:00 AM  Experimental and Computational Modeling for Directing Vascular Fate - Kara McCloskey (University of California, Merced)
10:00 AM - 10:15 AM Engineering Personalized Neural Tissue Using Cell Permeable Transcription Factors - Stephanie Willerth (University of Victoria)
10:15 AM - 10:45 AM  Break
10:45 AM - 12:00 PM  Session 6: Immune Engineering: Jae-Won Shin, The University of Illinois at Chicago 
10:45 AM - 11:15 AM Invited Speaker: Biomaterials in Regenerative Engineering: immunoengineering and translation - Jennifer Elisseeff (John Hopkins University)
11:15 AM - 11:30 AM Engineered Marrow Macrophages Engorge and Accumulate in Tumors before Differentiating into Tumor Associated Macrophages - Cory Alvey (University of Pennsylvania)
11:30 AM - 11:45 AM Utilizing Humanized Mice to Study the Human Immune Response to Pro-Regenerative Biomaterials - Raymond Wang (University of California, San Diego)
11:45 AM - 12:00 PM  Mechanical Programming of Mesenchymal Stromal Cells for Immunomodulation - Jae-Won Shin (University of Illinois at Chicago)
12:00 PM - 1:30 PM  Lunch 
1:30 PM - 3:00 PM  Session 7: Clinical Applications and Challenges (Including scale up and Imaging): Kevin D'amour, Viacyte Inc.
1:30 PM - 2:00 PM  Invited Speaker: Imaging Stem Cell Delivery Near the Bed: Are We There Yet? - Jeff Bulte (John Hopkins University)
2:00 PM - 2:15 PM  Bioprocess Engineering Strategies for Stem Cell-Based Therapies and Regenerative Medicine - Joaquim Cabral (Instituto Superior Técnico)
2:15 PM - 2:30 PM  Patient-Derived Human Induced Pluripotent Stem Cells for Diabetes Cell Replacement Therapy and Drug Screening - Jeffrey Millman (Washington University )
2:30 PM - 2:45 PM  Microtissue Optimization for Practical Cell-Based Therapies - Mark Ungrin (University of Calgary)
2:45 PM - 3:00 PM  Development of a Stem-Cell Derived Islet Replacement Therapy for Type 1 Diabetes - Kevin D'Amour (ViaCyte, Inc.)
3:00 PM - 3:30 PM  Rapid Fire
3:30 PM - 5:30 PM  Break
5:30 PM - 7:30 PM  Reception and Poster Session 
   

Wednesday, October 26         

7:30 AM - 12:00 PM Registration
8:00 AM - 8:30 AM Breakfast
8:30 AM - 9:30 AM  Keynote Speaker: Endogenous Cell Stimulation and Exogenous Cell Transplantation to Promote Repair in the Central Nervous System - Molly Shoichet (University of Toronto)
9:30 AM - 10:00 AM  Break 
10:00 AM - 11:30 AM  Session 8: Towards regenerative therapies (including scale up and imaging): Warren Grayson, Johns Hopkins University  
10:00 AM - 10:30 AM  Invited Speaker: Regenerative Engineering of Human Tissues - Gordana Vunjak-Novakovic (Columbia University)
10:30 AM - 10:45 AM  Scaling up a Chemically-Defined Aggregate-Based Suspension Culture System for Neural Commitment of Human Pluripotent Stem Cells - Maria Margarida Diogo (Instituto Superior Técnico)
10:45 AM - 11:00 AM  3D Biomaterials for Accelerated Generation and Transplantation of Human Pluripotent Stem Cell Derived Midbrain Dopaminergic Neurons to Treat Parkinson’s Disease - Maroof Adil (University of California, Berkeley)
11:00 AM - 11:15 AM Hyaluronic Acid Hydrogels Induce mTOR Activation to Enhance Isolated Rod Photoreceptor Survival in Vitro - Nikolaos Mitrousis (University of Toronto)
11:15 AM - 11:30 AM  Rapid Vascularization of Engineered Tissues - Warren Grayson (Johns Hopkins University)
11:30 AM - 12:00 PM Awards & Thank you