Preliminary Technical Program | AIChE

Notice: AIChE Customer Service telephone lines have been temporarily impacted by Tropical Storm Isaias. Most calls will reach a representative, however, if you have an issue please email customerservice@aiche.org and we will respond as soon as possible. We apologize for any inconvenience.

Preliminary Technical Program


**Program subject to change - Last Updated 7/2/2020

Friday, October 30

 
10:00 AM - 10:30 AM Keynote Speaker: Cheryl Kerfeld, Lawrence Berkeley National Lab
10:30 AM - 10:50 AM Coffee Break
10:50 AM - 11:40 PM Session 1: Organelles and Synthetic Compartments
10:50 AM - 11:10 AM Invited Speaker: Luke Mackinder, University of York
11:10 AM - 11:30 AM Invited Speaker: Martin Parry, Lancaster University
11:30 AM - 11:40 AM Selected Abstract
11:40 AM - 12:00 PM Coffee Break
12:00 PM - 12:50 PM Session 2: Genome Scale Engineering
12:00 PM - 12:20 PM Invited Speaker: Nicola Patron, Earlham Institute
12:20 PM - 12:40 PM Invited Speaker: Markita Landry, University of California, Berkeley
12:40 PM - 12:50 PM Selected Abstract
12:50 PM - 1:50 PM Networking and Poster Session
   
   
Saturday, October 31  
10:00 AM - 10:30 AM Keynote Speaker: Neil Hunter, University of Sheffield
10:30 AM - 10:50 AM Coffee Break
10:50 AM - 11:40 PM Session 3: Redesigning Photosynthesis
10:50 AM - 11:10 AM Invited Speaker: Diethard Mattanovich, University of Natural Resources and Life Sciences, Vienna
11:10 AM - 11:30 AM Invited Speaker: Daniel Canniffe, University of Liverpool
11:30 AM - 11:40 AM Selected Abstract
11:40 AM - 12:00 PM Coffee Break
12:00 PM - 12:50 PM Session 4: Biotic Interactions and Synthetic Communities
12:00 PM - 12:20 PM Invited Speaker: Simona Radutoiu, University of Aarhus
12:20 PM - 12:40 PM Invited Speaker: Georg Jander, Boyce Thompson Institute
12:40 PM - 12:50 PM Selected Abstract
12:50 PM - 1:50 PM Networking Session
   
   
Sunday, November 1  
10:00 AM - 10:30 AM Networking Session
10:30 AM - 11:20 PM Session 5: Engineering Form
10:30 AM - 10:50 AM Invited Speaker: Bree Urbanowicz, University of Georgia
10:50 AM - 11:10 AM Invited Speaker: Sarah Guiziou, University of Washington
11:10 AM - 11:20 AM Selected Abstract
11:20 AM - 11:40 AM Coffee Break
11:40 AM - 12:30 PM Session 6: Sustainability
11:40 AM - 12:00 PM Invited Speaker: Patrik Jones, Imperial College London
12:00 PM - 12:20 PM Invited Speaker: Yonghua Li, CEA - CNRS - Aix-Marseille University
12:20 PM - 12:30 PM Selected Abstract
12:30 PM - 12:50 PM Coffee Break
12:50 PM - 1:40 PM Session 7: Engineering Bioproduction
12:50 PM - 1:10 PM Invited Speaker: Carolyn Lee-Parsons, Northeastern University
1:10 PM - 1:30 PM Invited Speaker: Paul Hudson, Science for Life Laboratory
1:30 PM - 1:40 PM Selected Abstract
1:40 PM - 1:50 PM Closing Remarks