Preliminary Technical Program | AIChE

Preliminary Technical Program


**Program subject to change - Last updated 4/7/2020

Friday, October 9

 
8:00 AM - 12:00 PM Registration
9:20 AM - 9:30 AM Welcome Remarks
9:30 AM - 10:15 AM Keynote Speaker: Clodagh O'Shea, Salk Institute for Biological Studies
10:15 AM - 10:45 AM Coffee Break
10:45 AM - 11:45 AM Session 1: Nuclear Organization and Dynamics
10:45 AM - 11:15 AM Invited Speaker: Jill Dowen, University of North Carolina
11:15 AM - 11:45 AM Invited Speaker
11:45 AM - 1:45 PM Lunch
1:45 PM - 2:30 PM Session 1: Nuclear Organization and Dynamics (cont)
1:45 PM - 2:00 PM Selected Abstract
2:00 PM - 2:15 PM Selected Abstract
2:15 PM - 2:30 PM Selected Abstract
2:30 PM - 3:00 PM Break
3:00 PM - 4:30 PM Session 2: Writing Epigenetic Modifications
3:00 PM - 3:30 PM Invited Speaker: Oliver Bell, University of Southern California
3:30 PM - 4:00 PM Invited Speaker: Lucia Altucci, University of Campania Luigi Vanvitelli
4:00 PM - 4:30 PM Invited Speaker: Ahmad (Mo) Khalil, Boston University
4:30 PM - 4:45 PM Selected Abstract
4:45 PM - 5:00 PM Selected Abstract
5:00 PM - 5:15 PM Selected Abstract
5:15 PM - 6:30 PM Reception and Poster Session
   

Saturday, October 10

 
8:00 AM - 12:00 PM Registration
9:00 AM - 9:45 AM Keynote Speaker: Steve Henikoff, Fred Hutchinson Cancer Research Center
9:45 AM - 10:15 AM Coffee Break
10:15 AM - 11:45 AM Session 3: Sensing Epigenetic Modifications
10:15 AM - 10:45 AM Invited Speaker: Tim Reddy, Duke University
10:45 AM - 11:15 AM Invited Speaker: Karmella Haynes, Emory University
11:15 AM - 11:30 AM Selected Abstract
11:30 AM - 11:45 AM Selected Abstract
11:45 AM - 12:00 PM Selected Abstract
12:00 PM - 2:00 PM Lunch
2:00 PM - 3:45 PM Session 4: Single Cell Epigenetics
2:00 PM - 2:30 PM

Invited Speaker: Joseph Rodriguez, National Institute of Environmental Health Sciences

2:30 PM - 3:00 PM Invited Speaker: Pernette Verschure, University of Amsterdam
3:00 PM - 3:15 PM Selected Abstract
3:15 PM - 3:30 PM Selected Abstract
3:30 PM - 3:45 PM Selected Abstract
3:45 PM - 4:15 PM Break
4:15 PM - 4:30 PM Session 5: Epigenetics in Human Health & Disease
4:15 PM - 4:45 PM Invited Speaker: Anne West, Duke University
4:45 PM - 5:15 PM Invited Speaker: Marianne Rots, University Medical Center Groningen
5:15 PM - 5:30 PM Selected Abstract
5:30 PM - 5:45 PM Selected Abstract
5:45 PM - 6:00 PM Selected Abstract
   

Sunday, October 11

 
8:00 AM - 12:00 PM Registration
9:00 AM - 9:45 AM Keynote Speaker: Fyodor Urnov, University of California, Berkeley
9:45 AM - 10:15 AM Coffee Break
10:15 AM - 11:45 AM Session 6: Emerging Technologies
10:15 AM - 10:45 AM Invited Speaker: Daniel Larson, National Institutes of Health
10:45 AM - 11:15 AM Invited Speaker
11:15 AM - 11:30 AM Selected Abstract
11:30 AM - 11:45 AM Selected Abstract
11:45 AM - 12:00 PM Selected Abstract
12:00 PM - 12:10 PM Closing Remarks