Preliminary Technical Program

Friday, December 16


7:00-12:00 PM Registration
8:15-8:45 AM Breakfast
8:45-9:00 AM Welcoming Remarks
9:00-10:00 AM Plenary Speaker: Adam Arkin, Lawrence Berkeley National Laboratory
10:00-10:30 AM Break
10:30-12:00 PM Session 1: Rational Design and mining of natural systems for plant synthetic biology components
10:30-11:00 AM Invited Speaker: Design and Implementation of Genetic Circuits for Complex Biological Functions in Plants - Mauricio Antunes, Colorado State University
11:00-11:20 AM Mining Bacterial Genomes for a ‘Hack-Proof’ Thiamin Biosynthesis Enzyme - Andrew Hanson, University of Florida
11:20-11:40 AM A Robust Gene Stacking Method Utilizing Yeast Assembly for Plant Synthetic Biology - Patrick Shih, Joint BioEnergy Institute, Lawrence Berkeley National Laboratory
11:40-12:00 PM Determining the Principles behind Tissue-Specific Gene Expression - Molly Megraw, Oregon State University
12:00-1:30 PM Lunch
1:30-3:20 PM Session 2: Design and Predictive Function of Plant Gene Circuits
1:30-2:00 PM Invited Speaker: Rational Design and Biological Complexity: Quantitative Measurement and Prediction of Synthetic - Ashok Prasad, Colorado State University
2:00-2:20 PM Computational Modeling of Cytoskeletal and Cell Wall Systems during Cell Morphogenesis - Dan Szymanski, Purdue University
2:20-2:40 PM Development and Application of Synthetic Biology Tools to Modulate Decarboxylation in Arabidopsis - Henrique De Paoli, University of Tennessee
2:40-3:00 PM Reprogramming the plant form: Using synthetic signalling to study and re-engineer development - Arjun Khakhar, University of Washington
3:00-3:20 PM Synthetic Programming of Combinatorial Gene Regulation in Plant Development - Edith Pierre-Jerome, Duke University
3:20-3:50 PM Break
3:50-5:20 PM Session 3: Plant foundry: Biopolymers, Biopharmaceuticals and Medically Effective Secondary Metabolites (Vaccines, antibodies, and metabolites) 
3:50-4:20 PM Invited Speaker: Plant-Made Influenza VLP Vaccines and Antibodies - Marc-André Daoust, Medicago
4:20-4:40 PM Production of Halogenated Indigo Precursors in Metabolically Engineered Tobacco Plants - Sabine Fraebel, Technische Universitaet Darmstadt
4:40-5:00 PM Development of a High-Throughput Physcomitrella patens Transformation System for Biosynthetic Applications - James Anderson-Furgeson, Taxa Biotechnologies
5:00-5:20 PM A Synthetic Biology Yeast Platform for the Biosynthesis of Plant Phenolic Diterpenes - Alain Tissier, Leibniz Institute of Plant Biochemistry
5:20-7:20 PM Poster Session and Reception
FREE EVENING FREE EVENING

Saturday, December 17


8:00-12:00 PM Registration
8:30-9:00 AM Breakfast
9:00-10:40 AM Session 4: Plant genome editing (CRISPR systems)
9:00-9:30 AM Invited Speaker: Crispr-Cas9 or Talen Mediated Genome Editing in Sugarcane - Fredy Altpeter, University of Florida
9:30-10:00 AM Invited Speaker: The Emerging Organism Engineering Industry - Dayal Saran, Ginkgobioworks
10:00-10:20 AM Cutting-Edge Methods and Tools for Plant Genome Editing - Tomas Cermak, University of Minnesota
10:20-10:40 AM Nanoparticles As Biomolecular Cargo Transporters in Plants and Plastids - Gozde Sultan Demirer, UC Berkeley
10:40-11:00 PM Break
11:00 - 11:50 PM Session 5: Agricultural Sense and Adaptation Systems for Stress Response
11:00-11:30 PM Invited Speaker: Engineered biosynthesis in planta for production of natural products used in the clinic - Warren Lau, Stanford University
11:30-11:50 PM Fruit Crop Engineering with Igt Family Genes - Jessica Guseman, USDA ARS
11:50-1:20 PM Lunch
1:20-4:00 PM Session 6: Sustainable Environmental Systems and Photosynthetic Improvements, Plastid Engineering: artificial photosynthesis, metabolites and nitrogen fixation
1:20-1:50 PM Invited Speaker: From sequence to biomanufacturing through rapid iterations of the DBTL cycle - Sam Deutsch, DOE Joint Genome Institute, Lawrence Berkeley National 
1:50-2:20 PM Invited Speaker: Poul Erik Jensen, University of Copenhagen
2:20-2:50 PM Break
2:50-3:10 PM Engineering for Robust Photorespiratory Bypass to Improve Photosynthesis and Crop Production Under Field Conditions -  Paul South, University of Illinois, USDA-ARS
3:10-3:30 PM Photosynthetic Antenna Engineering to Improve Crop Yields - Anastasios Melis, University of California, Berkeley
3:30-3:50 PM Agave and Kalanchoe Omics for Synthetic Biology to Enhance Water Use Efficiency and Drought Tolerance in Plants - Xiaohan Yang, Oak Ridge National Laboratory
3:50-4:10 PM Intracellular Spectral Recompositioning of Light Increases Photosynthetic Efficiency and Reduces Light Associated Stress in a Versatile Model Diatom - Weiqi Fu, New York University Abu Dhabi
FREE EVENING FREE EVENING

Sunday, December 18


7:00-12:00 PM Registration
8:30-9:00 AM Breakfast
9:00-10:00 AM Plenary Speaker: Chris Voigt, Massachusetts Institute of Technology
10:00-10:30 AM Break
10:30-12:35 PM Session 7: Engineering of Bioenergy traits
10:30-11:00 AM Invited Speaker: Increasing the C6/C5 Sugar Ratio in Bioenergy Crops By Modulating Nucleotide Sugar Transporters and Glycosyltransferases - Henrik V. Scheller, Joint BioEnergy Institute, Lawrence Berkeley National Laboratory
11:00-11:20 AM Engineering Functionally Specialized Monolignol 4-O-Methyltransferases to Alter Lignin Structure in Energy Crop - Chang-Jun Liu, Brookhaven National Laboratory
11:20-11:40 AM Metabolic Engineering Converts Sugarcane into an Oil Producing Crop - Baskaran Kannan, University of Florida
11:40-12:00 AM Sugar Transport By Sweets: From Structures to Sensors - Lily Cheung, Carnegie Institution for Science
12:00-12:20 PM Genes Stacking of Multiple Traits to Improve Biomass for Biofuels - Aude Aznar, Joint BioEnergy Institute, Lawrence Berkeley National Laboratory
12:20-12:35 PM Poster Awards and Closing Remarks