Star Tech Technical Program

Monday, November 12

 
8:00 AM - 12:00 PM Registration
8:15 AM - 9:00 AM Morning Coffee
9:00 AM - 9:10 AM WELCOMING REMARKS:

Robyn Gatens, NASA, Al Sacco, Texas Tech University
9:10 AM - 9:55 AM KEYNOTE SPEAKER: Eileen Stansbery, NASA
9:55 AM - 11:55 AM SESSION 1: CHEMICAL TECHNOLOGIES
9:55 AM - 10:25 AM INVITED SPEAKER: Frances Houle, Lawrence Berkeley National Laboratory
10:25 AM - 10:45 AM Syed ALI Zeeshan Gardezi, INFRA GTL TECHNOLOGY
10:45 AM - 11:15 AM INVITED SPEAKER: Matthew Kanan, Stanford University
11:15 AM - 11:30 AM BREAK
11:30 AM - 11:50 AM Hao Zhang, University of California, Berkeley
11:50 AM - 12:10 PM Stephanie Smith, North Carolina State University
12:10 PM - 12:30 PM Alexandre Yokochi, Baylor University
12:30 PM - 3:20 PM SESSION 2: BIOLOGICAL TECHNOLOGIES
12:30 PM - 1:00 PM INVITED SPEAKER: Adam Arkin, University of California, Berkeley
1:00 PM - 1:30 PM INVITED SPEAKER: Mark Blenner, Clemson University
1:30 PM - 2:30 PM LUNCH
2:30 PM - 3:00 PM INVITED SPEAKER: Amor Menezes, University of Florida
3:00 PM - 3:20 PM Annette Sobel, Texas Tech and Texas Tech Health Sciences Center
3:20 PM - 4:45 PM SESSION 3: MATERIAL TECHNOLOGIES
3:20 PM - 3:50 PM INVITED SPEAKER: James Saal, Citrine Informatics
3:50 PM  - 4:10 PM Peter Agbo, Lawrence Berkeley National Laboratory
4:10 PM - 4:40 PM INVITED SPEAKER: Jodie Lutkenhaus, Texas A&M University
4:40 PM - 6:00 PM Networking Reception - Poster Session

Tuesday November 13

 
9:00 AM - 12:00 PM Registration
9:00 AM - 10:00 AM Morning Coffee
10:00 AM - 10:40 AM OPENING TALK: Al Sacco, Texas Tech University
10:40 AM - 3:40 PM SESSION 1: BIOLOGICAL TECHNOLOGIES
10:40 AM - 11:20 AM OPENING TALK: Robyn Gatens, NASA
11:20 AM - 11:50 AM INVITED SPEAKER: Michael Köpke, LanzaTech, Inc.
11:50 AM - 12:10 PM Marimikel Charrier, Lawrence Berkeley National Laboratory
12:10 PM - 12:40 PM INVITED SPEAKER: Shannon Nangle, Harvard Medical School
12:40 PM - 1:00 PM Dongming Xie, University of Massachusetts Lowell
1:00 PM - 2:00 PM LUNCH
2:00 PM - 2:30 PM INVITED SPEAKER: Brian F. Pfleger, University of Wisconsin
2:30 PM - 2:50 PM Ratul Chowdhury, Pennsylvania State University
2:50 PM - 3:20 PM INVITED SPEAKER: Bradley Ringeisen, DARPA
3:20 PM - 3:40 PM Danielle Tullman-Ercek, Northwestern University
3:40 PM - 4:00 PM Gisela Detrell, University of Stuttgart
4:00 PM - 4:20 PM BREAK
4:20 PM - 5:15 PM SESSION 2: MATERIAL TECHNOLOGIES
4:20 PM - 4:40 PM Matthew L. Hancock, University of Kentucky
4:40 PM - 5:00 PM Jay Berndt, Toray Composite Materials America, Inc.
5:00 PM - 5:15 PM Closing Remarks

Wednesday, November 14th

 
9:00 AM - 11:00 AM RAPID Manufacturing Institute Workshop