Chemical Ventures Conference Technical Program

 

Tuesday, April 23

 
7:00 AM - 8:30 AM Badge Pick-up
8:30 AM - 8:45 AM Welcoming Remarks 
8:45 AM - 10:45 AM Session 1: Role of Venturing in the Chemical Industry

Session Chair: Chuck Paul, Henkel Adhesive Technologies
8:45 AM - 9:05 AM Jacob Grose, BASF
9:05 AM - 9:25 AM Eric Breese, Evonik
9:25 AM - 9:45 AM Jay Amarasekera, Sabic
9:45 AM - 10:05 AM Edward Greer, Dow
10:05 AM - 10:25 AM Greg Fleming, Air Liquide
10:25 AM - 10:45 AM Panel Discussion
10:45 AM - 11:05 AM RAPID Manufacturing Institute Talk: William J. Grieco, CEO, RAPID
11:05 AM - 11:20 AM Break
11:20 AM - 12:20 PM Startup Presentations Part I

Session Chair: Purnesh Seegopaul, Pangaea Ventures
7 min MCET Technologies, LLC
7 min Allied Microbiota
7 min W7Energy
7 min RiKarbon
7 min Intrida
7 min Thrupore
7 min SAS Nanotechnologies
7 min Nanotech Industrial Solutions, Inc.
12:20 PM - 1:35 PM Lunch & Startup Networking Break
1:35 PM - 3:05 PM Keynote Session: Vanessa Chan, University of Pennsylvania
3:05 PM - 3:20 PM Break
3:20 PM - 5:20 PM Session 2: Incubation Space for Chemical Startups

Session Chair: William Provine, Delaware Innovation Space
3:20 PM - 3:50 PM William Provine, Delaware Innovation Space
3:50 PM - 4:20 PM John Carlisle, Chain Reaction Innovations
4:20 PM - 4:50 PM Christina Pellicane, Horn Entrepreneurship Center, University of Delaware
4:50 PM - 5:20 PM Tony Stanco, NCET2
5:20 PM - 5:35 PM Break
5:35 PM - 6:35 PM NCET2 Startup Presentations

Session Chair: Tony Stanco, NCET2
7 min Cycladex
7 min Lectrolyst
7 min ReliOx Corporation
7 min MesoMat
7 min Aequor
7 min Pliant Power Devices
7 min TerraCOH
7 min STF Technologies
6:35 PM - 8:00 PM Dinner & Startup Networking Reception
   
   

Wednesday, April 24th

 
7:30 AM - 8:30 AM Badge Pick-up
8:30 AM - 10:30 AM Session 3: Chemical Startup Strategies

Session Chair: Charles Roe, AlgiSys
8:30 AM - 9:00 AM Xun Wang, Triton Algae Innovations, Ltd.
9:00 AM - 9:30 AM Bryan Tracy, White Dog Labs
9:30 AM - 10:00 AM David Sudolsky, Anellotech
10:00 AM - 10:30 AM David Mackanic, Dorm Room Fund
10:30 AM - 10:45 AM Break
10:45 AM - 11:45 AM Startup Presentations Part III

Session Chair: Wayne Tamarelli, AWT Private Investments
7 min Lawrence Sita, Precision Polyolefins, LLC
7 min Carbon Upcycling
7 min Derek Greenfield, iMicrobes
7 min Radical Plastics
7 min John Sofranko, EcoCatalytic
7 min Tandem Repeat Technologies, LLC
7 min Ofer Shochet, Copprint
7 min Startup - Compact Membrane Systems
11:45 AM - 1:15 PM Lunch & Startup Networking Break
1:15 PM - 2:45 PM Session 4: Lessons Learned and Structuring Deals for Success

Session Chair: Henry Uyeme, Intrida
Panel Discussion:

Judy Giordan, ecosVC

Laura Silva, University of Arizona

Rajeev Prabhakar, A.T. Kearny, Inc.

Andrew Cottone, Adesis

Ray Miller, Verdecute Consulting

Charles Andres, Wilson, Sonsini, Goodrich & Rosati
2:45 PM - 3:45 PM Session 5: Outcomes and Exits

Session Chair: Nemoy Rau, US Biometrix
Panel Discussion:

Marc Privitera, PreProcess, Inc.

Purnesh Seegopaul, Pangaea Ventures

Neil Cameron, Emerald Ventures

Steve Dubin, SDA Ventures
3:45 PM - 4:00 PM Break
4:00 PM - 5:05 PM Session 6: Strategic vs. Financial Investing

Session Chair: Neil Cameron, Emerald Ventures
4:00 PM - 4:07 PM Charles Paul, Henkel Adhesive Technologies
4:07 PM - 4:14 PM Michael Krel, Sofinnova
4:14 PM - 4:21 PM Frank Klemens, DuPont Ventures
4:21 PM - 4:28 PM Wayne Tamarelli, AWT Private Investments
4:28 PM - 4:35 PM Laurence Hayward, Independence Equity Venture Fund
4:35 PM - 5:05 PM Panel Discussion
5:05 PM - 5:15 PM Closing Remarks