Menu

Program Chairs

2018 Program Chairs

2017 Program Chairs

2016 Program Chairs

2015 Program Chairs

2014 Program Chairs

2013 Program Chairs

2012 Program Chairs

2018

Group

Program Chair

1 - Engineering Sciences and Fundamentals -
1A - Thermodynamics and Transport Properties Francisco Hung
1C - Interfacial Phenomena Raymond Tu
1D - Transport Processes Dmitry Kopelevich
1E - Electrochemical Fundamentals William E. Mustain
1F - High Pressure Christopher Kitchens
1J - Fluid Mechanics Arun Ramchandran
2 - Separations Division Mark Davis
3 - Particle Technology Forum Manuk Colakyan
4 - Education Division Benjamin Davis
5 - Management Division Donna Bryant
6 - North American Mixing Forum Robert P. Hesketh
7 - Transport and Energy Processes Jason Morgan
8 - Materials and Sciences Division Liz Lipke
9 - Environmental Division Jeffrey Seay
10 - Computing and Systems Technology Division Prodromos Daoutidis
11 - Safety and Health Division John Champion
12 - Process Development Division Joe Schroer
14 - Nuclear Engineering Division Michael Simpson
15 - Food, Pharmaceutical & Bioengineering Division Mike Jewett
16 - Fuels and Petrochemicals Division Chau-Chyun Chen
17 - Forest and Plant Bioproducts Division Bandaru Ramarao
20 - Catalysis and Reaction Engineering Division Ryan L. Hartman
21 - Computational Molecular Science and Engineering Forum Jim Pfaendter
22 - Nanoscale Science and Engineering Forum Reginald E. Rogers
23 - Sustainable Engineering Forum Ignasi Palou-Rivera
24 - Chemical Engineering & the Law Forum Charles Collins-Chase
25 - Upstream Engineering and Flow Assurance Forum Mohammmad Tavakkoli
26 - Pharmaceutical Discovery, Development and Manufacturing Forum Jonathan McMullen

2017

Group

Program Chair

1 - Engineering Sciences and Fundamentals -
1A - Thermodynamics and Transport Properties Robert A. Riggleman
1C - Interfacial Phenomena Raymond Dagastine
1D - Transport Processes Jennifer Pascal
1E - Electrochemical Fundamentals William E. Mustain
1F - High Pressure Christopher L. Kitchens
1J - Fluid Mechanics James F. Gilchrist
2 - Separations Division Scott M. Husson
3 - Particle Technology Forum Manuk Colakyan
4 - Education Division Matthew Liberatore
5 - Management Division Mark Swientoniewski
6 - North American Mixing Forum Robert P. Hesketh
7 - Transport and Energy Processes Whitney G. Colella
8 - Materials and Sciences Division Yossef A. Elabd
9 - Environmental Division Jeffrey Seay
10 - Computing and Systems Technology Division Prodromos Daoutidis
11 - Safety and Health Division Jeff Fox
12 - Process Development Division Joe Schroer
14 - Nuclear Engineering Division Reid Peterson
15 - Food, Pharmaceutical & Bioengineering Division Mike Jewett
16 - Fuels and Petrochemicals Division Saadet Ulas Acikgoz
17 - Forest and Plant Bioproducts Division Ramarao Bandaru
20 - Catalysis and Reaction Engineering Division Ryan L. Hartman
21 - Computational Molecular Science and Engineering Forum Jim Pfaendter
22 - Nanoscale Science and Engineering Forum Reginald E. Rogers Jr.
23 - Sustainable Engineering Forum Cory Jensen
24 - Chemical Engineering & the Law Forum Jonathan Bachand
25 - Upstream Engineering and Flow Assurance Forum Mohammmad Tavakkoli
26 - Pharmaceutical Discovery, Development and Manufacturing Forum Zoltan K. Nagy

2016

Group

Program Chair

1 - Engineering Sciences and Fundamentals -
1A - Thermodynamics and Transport Properties Thomas A. Knotts IV
1C - Interfacial Phenomena Raymond R. Dagastine
1D - Transport Processes Jennifer Pascal
1E - Electrochemical Fundamentals Vijay Ramani
1F - High Pressure Christopher L. Kitchens
1J - Fluid Mechanics Lynn Walker
2 - Separations Division Timothy C. Frank
3 - Particle Technology Forum Manuk Colakyan
4 - Education Division Matthew Liberatore
5 - Management Division Joseph J. Cramer
6 - North American Mixing Forum Robert P. Hesketh
7 - Transport and Energy Processes Whitney G. Colella
8 - Materials and Sciences Division Julie C. Liu
9 - Environmental Division Debalina Sengupta
10 - Computing and Systems Technology Division Nick Sahinidis
11 - Safety and Health Division Amy Theis
12 - Process Development Division Joe Schroer
14 - Nuclear Engineering Division Reid Peterson
15 - Food, Pharmaceutical & Bioengineering Division Rajanikanth Vadigepalli
16 - Fuels and Petrochemicals Division Saadet Ulas Acikgoz
17 - Forest and Plant Bioproducts Division Shijie Liu
20 - Catalysis and Reaction Engineering Division John R. Kitchin
21 - Computational Molecular Science and Engineering Forum Jeffrey Errington
22 - Nanoscale Science and Engineering Forum Micah Green
23 - Sustainable Engineering Forum Sipho C. Ndlela
24 - Chemical Engineering & the Law Forum Jonathan Bachand
25 - Upstream Engineering and Flow Assurance Forum Tekin Kunt
26 - Pharmaceutical Discovery, Development and Manufacturing Forum Jacob Albrecht

2015

Group

Program Chair

1 - Engineering Sciences and Fundamentals -
1A - Thermodynamics and Transport Properties Erik E. Santiso
1C - Interfacial Phenomena Raymond R. Dagastine
1D - Transport Processes Dmitry I. Kopelevich
1E - Electrochemical Fundamentals Vijay Ramani
1F - High Pressure Christopher L. Kitchens
1G - Low Pressure Aravind Asthagiri
1J - Fluid Mechanics Eric M. Furst
2 - Separations Division Timothy C. Frank
3 - Particle Technology Forum Manuk Colakyan
4 - Education Division Taryn Bayles
5 - Management Division Joseph J. Cramer
6 - North American Mixing Forum Robert P. Hesketh
7 - Transport and Energy Processes Shengnian Wang
8 - Materials and Sciences Division Bryan D. Vogt
9 - Environmental Division Debalina Sengupta
10 - Computing and Systems Technology Division Nick Sahinidis
11 - Safety and Health Division Roxy A. Schneider
12 - Process Development Division Joe Schroer
14 - Nuclear Engineering Division Stephen Garrison
15 - Food, Pharmaceutical & Bioengineering Division Rajanikanth Vadigepalli
16 - Fuels and Petrochemicals Division M. Nazmul Karim
17 - Forest and Plant Bioproducts Division Shijie Liu
20 - Catalysis and Reaction Engineering Division John R. Kitchin
21 - Computational Molecular Science and Engineering Forum Jeffrey Errington
22 - Nanoscale Science and Engineering Forum Micah Green
23 - Sustainable Engineering Forum Sipho C. Ndlela
24 - Chemical Engineering & the Law Forum Jonathan Bachand
25 - Upstream Engineering and Flow Assurance Forum Tekin Kunt
26 - Pharmaceutical Discovery, Development and Manufacturing Forum Mary T. Am Ende

2014

Group

Program Chair

1 - Engineering Sciences and Fundamentals -
1A - Thermodynamics and Transport Properties Rajesh Khare
1C - Interfacial Phenomena Noshir S. Pesika
1D - Transport Processes Dmitry I. Kopelevich
1E - Electrochemical Fundamentals Vijay Ramani
1F - High Pressure Aaron M. Scurto
1G - Low Pressure Aravind Asthagiri
1J - Fluid Mechanics Shelley L. Anna
2 - Separations Division Timothy C. Frank
3 - Particle Technology Forum Manuk Colakyan
4 - Education Division Taryn Bayles
5 - Management Division Joseph J. Cramer
6 - North American Mixing Forum Robert P. Hesketh
7 - Transport and Energy Processes Corina Mihut
8 - Materials and Sciences Division Efrosini Kokkoli
9 - Environmental Division Debalina Sengupta
10 - Computing and Systems Technology Division Nick Sahinidis
11 - Safety and Health Division Tracy Whipple
12 - Process Development Division Joe Schroer
14 - Nuclear Engineering Division Supathorn Phongikaroon
15 - Food, Pharmaceutical & Bioengineering Division David E. Block
16 - Fuels and Petrochemicals Division Richard Isherwood
17 - Forest and Plant Bioproducts Division Shijie Liu
20 - Catalysis and Reaction Engineering Division John R. Kitchin
21 - Computational Molecular Science and Engineering Forum Coray M. Colina
22 - Nanoscale Science and Engineering Forum Micah Green
23 - Sustainable Engineering Forum Nathan S. Mosier
24 - Chemical Engineering & the Law Forum Diana Matonis
25 - Upstream Engineering and Flow Assurance Forum

Michael P. Hoepfner

26 - Pharmaceutical Discovery, Development and Manufacturing Forum Paul Collins

2013

Group

Program Chair

1 - Engineering Sciences and Fundamentals -
1A - Thermodynamics and Transport Properties Rajesh Khare
1C - Interfacial Phenomena Alexander Couzis
1D - Transport Processes Dmitry I. Kopelevich
1E - Electrochemical Fundamentals Vijay Ramani
1F - High Pressure Aaron M. Scurto
1G - Low Pressure Beatriz Roldan Cuenya
1J - Fluid Mechanics Lynn Walker
2 - Separations Division Mark W. Pilling
3 - Particle Technology Forum Manuk Colakyan
4 - Education Division Taryn Bayles
5 - Management Division Jerry O'Brien
6 - North American Mixing Forum Jos Derksen
7 - Transport and Energy Processes Corina Mihut
8 - Materials and Sciences Division Efrosini Kokkoli
9 - Environmental Division Debalina Sengupta
10 - Computing and Systems Technology Division B. Wayne Bequette
11 - Safety and Health Division Peter N. Lodal
12 - Process Development Division Robert S. Huss
14 - Nuclear Engineering Division George S. Goff
15 - Food, Pharmaceutical & Bioengineering Division John A. Morgan
16 - Fuels and Petrochemicals Division Belma Demirel
17 - Forest and Plant Bioproducts Division Shijie Liu
20 - Catalysis and Reaction Engineering Division John R. Kitchin
21 - Computational Molecular Science and Engineering Forum Kristen Fichthorn
22 - Nanoscale Science and Engineering Forum J. Zach Hilt
23 - Sustainable Engineering Forum Nathan Mosier
24 - Chemical Engineering & the Law Forum Mary Ellen Ternes
25 - Upstream Engineering and Flow Assurance Forum Milind D. Deo
26 - Pharmaceutical Discovery, Development and Manufacturing Forum Otute Akiti

2012

Group

Program Chair

1 - Engineering Sciences and Fundamentals  
1A - Thermodynamics and Transport Properties D.S. Corti
1C - Interfacial Phenomena Alexander Couzis
1D - Transport Processes Joel L. Plawsky
1E - Electrochemical Fundamentals Trung V. Nguyen
1F - High Pressure Aaron M. Scurto
1G - Low Pressure Beatriz Roldan Cuenya
1J - Fluid Mechanics Michael J. Solomon
2 - Separations Division Mark W. Pilling
3 - Particle Technology Forum Shrikant Dhodapkar
4 - Education Division Donald P. Visco Jr.
5 - Management Division Thomas Archer
6 - North American Mixing Forum Jos Derksen
7 - Transport and Energy Processes Amy Miranda
8 - Materials and Sciences Division Edmund G. Seebauer
9 - Environmental Division Kurt Rindfusz
10 - Computing and Systems Technology Division B. Wayne Bequette
11 - Safety and Health Division Peter N. Lodal
12 - Process Development Division Joseph B. Powell
14 - Nuclear Engineering Division George S. Goff,
15 - Food, Pharmaceutical & Bioengineering Division John A. Morgan
16 - Fuels and Petrochemicals Division Dennis O'Brien
17 - Forest and Plant Bioproducts Division Shijie Liu
20 - Catalysis and Reaction Engineering Division Dion Vlachos
21 - Computational Molecular Science and Engineering Forum Kristen Fichthorn
22 - Nanoscale Science and Engineering Forum J. Zach Hilt
23 - Sustainable Engineering Forum David N. Thompson
24 - Chemical Engineering & the Law Forum Mary Ellen Ternes