Enterprise and Infrastructure Resilience Conference Technical Program



Monday, August 12, 2019
7:00 AM 9:00 AM Registration
8:00 AM 8:15 AM Opening Ceremony
8:15 AM 9:00 AM Keynote Speaker: Igor Linkov,  , State of Science and State of Applications
9:00 AM 9:30 AM Coffee Break
9:30 AM 11:40 AM Session 1 - Advanced Control Systems for Risk Management and Resilient Processes
9:30 AM 10:00 AM Invited Speaker: Masoud Soroush, Drexel University, Model Predictive Safety
10:00 AM 10:30 AM Selected Speaker: Heriberto Cabezas, Pazmany Peter Catholic University, Resilience By Determining Dynamic System Regime Boundaries with Fisher Information
10:30 AM 11:00 AM Selected Speaker: Jose D. Hernandez-Betancur, U.S. Environmental Protection Agency, Tracking Chemicals in Waste Streams: An Approach Towards Resilience at End-of-Use Scenarios
11:00 AM 12:30 PM Lunch
12:30 PM 3:00 PM RAPID Workshop
3:00 PM 3:30 PM Coffee Break
3:30 PM 4:50 PM Session 2- Resilience Lessons Learned
3:30 PM 4:00 PM Invited Speaker: Pai-Yei Whung, US Environmental Protection Agency, Partnering with Our Regions and States for Community Resiliency – Mapping Flood Impacts on Contaminated Sites
4:00 PM 4:30 PM Invited Speaker: Brian Dyson, US Environmental Protection Agency, The Map is Not the Territory: Resilience for the Rest of Us
4:30 PM 4:50 PM Selected Speaker: Changdeok Gim, Arizona State University, The Resilience Work of Institutions
4:50 PM 5:00 PM Rapid Fire Session
5:00 PM 6:00 PM Poster Session & Welcome Reception
     
Tuesday, August 13, 2019
8:00 AM 10:00 AM Registration
8:30 AM 9:15 AM Keynote Speaker: Gregory Sayles, US EPA, EPA research building communities’ resilience to environmental disasters
9:15 AM 9:30 AM Coffee Break
9:30 AM 10:15 AM Invited Speaker: Ben McCall, University of Dayton, The Four E's of Sustainability and Resilience: Ecology, Energy, Economy, and Equity
10:15 AM 12:35 PM Session 3 - Resilient Power, Water, Feedstock and Product Supply Systems
10:15 AM 10:45 AM Invited Speaker: Paul Roege, Typhoon-HIL, Resilience: Designing to Empower People
10:45 AM 11:05 AM Selected Speaker: Prashant Nagapurkar , Missouri University of Science and Technology, Advances in Energy Hybridization for Resilient Supply: A Sustainable Approach to Meet Growing Energy Demand
11:05 AM 11:25 AM Break
11:25 AM 11:55 AM Invited Speaker: Selen Cremanschi, Auburn University, Investment Planning for Strengthening the Resilience of Chemical Supply Chains
11:55 AM 12:15 PM Selected Speaker: Paul F. Harten, US Environmental Protection Agency, Enhancing Industrial Process Resilience through Predicting Toxicities of Chemicals Using Random Forests
12:15 PM 12:35 PM Selected Speaker: Yicheng Hu, University of Wisconsin-Madison, Logistics Network of Livestock Waste Management for Spatio-Temporal Control of Phosphorus Pollution in Water Bodies
12:35 PM 12:55 PM Selected Speaker: Susan M. Cormier, US Environmental Protection Agency, Biochar: Keystone Product of Many Organic Waste Supply and Value Chains
12:55 PM 2:00 PM Lunch
2:00 PM 3:30 PM Session 4 - Resilient Design and Operations of Chemical Process Systems
2:00 PM 2:30 PM Invited Speaker: Ferenc Friedler, Pazmany Peter Catholic University, Structural Aspect of Resiliency in Process Systems Engineering 
2:30 PM 2:50 PM Selected Speaker: Wendy Young, Chemstations Inc., Dynamic Simulation for Process Resilience
2:50 PM 3:10 PM Selected Speaker: Shuyun Li, Selorme Agbleze; West Virginia University; A Multi-Layer Computational Framework for Sustainable and Resilient Chemical Process Design
3:10 PM 4:10 PM Panel Discussion and Closing Remarks