SEED 2019 Technical Program


 

Sunday, June 23

6:00 PM - 7:00 PM Badge Pick-Up (Check-In)
   
 

Monday, June 24

7:00 AM - 12:00 PM Registration / Check-In
8:15 AM - 8:30 AM Welcoming Remarks - Julius B. Lucks, Northwestern University and Stephanie Culler, Persephone Biome
8:30 AM - 9:30 AM Keynote Speaker: Learning About the Origin of Life from Efforts to Design an Artificial Cell Jack Szostak, Harvard University
9:30 AM - 11:00 AM Session 1 - Molecular Control, Programming and Recording

Chairs: James Chappell, Rice University and Harris Wang, Columbia University
9:30 AM - 10:00 AM Invited Speaker: Biological Recording of Cellular Events on CRISPR Tape Harris Wang, Columbia University
10:00 AM - 10:20 AM Designable Modules for Protein Origami Nanostructures and Cellular Circuits Roman Jerala, National Institute of Chemistry, Slovenia
10:20 AM - 10:40 AM Transcriptional Reprogramming in Bacteria: Challenges and Opportunities with CRISPR-Cas Activators Jesse Zalatan, University of Washington
10:40 AM - 11:00 AM Engineering Redox Metabolism Using an Unnatural Cofactor Han Li, University of California, Irvine
11:00 AM - 1:00 PM Lunch/Company Engagement

Company: Oriciro
1:00 PM - 2:30 PM Session 2 - The Materials Science/Synthetic Biology Interface

Chair: Neha Kamat, Northwestern University
1:00 PM - 1:30 PM Invited Speaker: Engineering Microorganisms to Make and Communicate with Materials Caroline Ajo Franklin, Lawrence Berkeley National Laboratory
1:30 PM - 1:50 PM Engineered Living Materials Christopher Voigt, Massachusetts Institute of Technology
1:50 PM - 2:10 PM Communication and Quorum Sensing in Non-Living Mimics of Eukaryotic Cells Neal Krishna Devaraj, University of California, San Diego
2:10 PM - 2:30 PM Future of Material Synthesis for Military Environments Nancy Kelley-Loughnane, Air Force Research Laboratory
2:30 PM - 3:00 PM Break
3:00 PM - 4:30 PM Session 3 - Evolution for and within Synthetic Biology

Chair: Jeff Barrick, University of Texas at Austin
3:00 PM - 3:30 PM Invited Speaker: Synthetic Genetic Systems for Rapid Mutation and Continuous Evolution in vivo Chang Liu, University of California, Irvine
3:30 PM - 3:50 PM Systematic Analysis of Higher-Order Genetic Interactions Using Combinatorial CRISPR-Cas9 Gene Drives Christopher W. Bakerlee, Harvard University
3:50 PM - 4:10 PM Determination of Membrane Lipid Specificity By Using in Vitro Evolution Aleksandra Šakanović, National Institute of Chemistry, Slovenia
4:10 PM - 4:30 PM Design and Application of S-Adenosylmethionine Methyltransferase Growth-Coupling for Evolutionary Engineering Anne Sofie Hansen, Technical University of Denmark
4:30 PM - 5:00 PM Break
5:00 PM - 6:30 PM

SynBio Funders Panel

Chairs: James Chappell, Rice University, and Jeff Barrick, University of Texas at Austin

Aura Gimm, AFOSR

Theresa Good, NSF

Elebeoba May, NSF

Pablo Rabinowicz, DOE

David Rampulla, NIH

David Rockcliffe, NSF

Christian Sund, DARPA

6:30 PM - 7:00 PM Rapid Fire Poster Session A

Chair: Tara Deans, University of Utah
7:00 PM - 8:00 PM Poster Session A and Reception
   
   
 

Tuesday, June 25

7:00 AM - 8:00 AM Build-A-Cell Breakfast (Pre-Registration Required)
7:00 AM - 8:30 AM Registration / Check-In
8:30 AM - 9:30 AM Keynote Speaker: Designing Biology Reshma Shetty, Ginkgo Bioworks
9:30 AM - 10:00 AM Break
10:00 AM - 11:50 AM Session 4 - Emerging Technologies and Fronteirs

Chairs: James Chappell, Rice University and Nathan Hillson, LBNL
10:00 AM - 10:30 AM Invited Speaker: Talking to Cells: Biomolecular Engineering for Non-Invasive Imaging and Control of Cellular Function Mikhail Shapiro, California Institute of Technology
10:30 AM - 10:50 AM Synthetic Biology in Biomining and Microbial Corrosion Applications Scott Banta, Columbia University
10:50 AM - 11:10 AM Activating Foreign FeS Enzymes in Escherichia coli Elena Fernández-Fueyo, TU Delft
11:10 AM - 11:30 AM Mining Newly Discovered Native Plasmids for Genetic Modification of Intractable Environmental Strains and Communities Ankita Kothari, Lawrence Berkeley National Lab 
11:30 AM - 11:50 AM Towards a Synthetic Metabolism: Combining Computational Pathway and Enzyme Design to Create Biosynthetic Routes to Novel Molecular Scaffolds Alexandre Zanghellini, Arzeda, Cornell University
12:00 PM - 1:30 PM Lunch/Company Engagement

Company: Inscripta
1:30 PM - 3:20 PM Session 5 - Cell Free Synthetic Biology

Chairs: Julius B. Lucks, Northwestern University and Harris Wang, Columbia University
1:30 PM - 2:00 PM Invited Speaker: RNA Technologies Developed Through an Internet-scale Videogame Rhiju Das, Stanford University
2:00 PM - 2:20 PM Cell-Free Gene Regulatory Network Engineering with Synthetic Transcription Factors Zoe Swank, Ecole Polytechnique Federale de Lausanne
2:20 PM - 2:40 PM Machine Learning Optimisation of Gene Construct Topology for Rapid, Cell-Free Protein Synthesis Alice M. Banks, Newcastle University, United Kingdom
2:40 PM - 3:00 PM Cell-Free Synthetic Biology in Hydrogel Chassis: Biologically Sensing and Responding Materials Colette J. Whitfield, Newcastle University, United Kingdom
3:00 PM - 3:20 PM Synthetic Cell Systems for Scalable Bio-Production of Plant Natural Products James Carothers, University of Washington
3:20 PM - 4:00 PM Break
4:00 PM - 6:00 PM Entrepreneurship Panel

Chairs: Stephanie Culler, Persephone Biome, Julius B. Lucks, Northwestern University
4:00 PM - 4:30 PM Invited Speaker: John Cumbers, SynBioBeta
4:30 PM - 5:10 PM Invited Panelists Introductions, "Why/how I chose to become an entrepreneur"
5:10 PM - 6:00 PM Entrepreneurship Panel

John Cumbers, SynBioBeta (Moderator)

Reshma Shetty, Ginkgo Bioworks

Stephanie Culler, Persephone Biome

David Breslauer, Bolt Threads
6:00 PM - 6:30 PM Rapid Fire Poster Session B

Chair: Jeff Barrick, University of Texas Austin
6:30 PM - 7:30 PM Poster Session B and Reception
   
 

Wednesday, June 26

7:30 AM - 8:30 AM Registration / Check-In
8:30 AM - 9:30 AM Keynote Speaker: Synthetic Biology for Engineering Plant Genetic Circuits: from Predictable Electronic-like Functions to Innovative Desalination June Medford, Colorado State University
9:30 AM - 10:00 AM Break
10:00 AM - 11:50 AM Session 6 - Advances in Mammalian and Plant Synthetic Biology

Chairs: Tara Deans, University of Utah and Stanley Qi, Stanford University
10:00 AM - 10:30 AM Invited Speaker: Epigenetic Engineering in Triple Negative Breast Cancer Karmella Haynes, Emory University
10:30 AM - 10:50 AM A New Platform for Synthetic Transcriptional Regulation in Human Cells Divya Israni, Boston University
10:50 AM - 11:10 AM A Tunable Dual-Input System for 'on-Demand' Regulation of Dynamic Gene Expression in Mammalian Cells Elisa Pedone, University of Bristol
11:10 AM - 11:30 AM Transcriptional Rewiring: Editing Plant Stess Response Networks Oliver Windram, Imperial College London
11:30 AM - 11:50 AM Absolute Quantification of Clock Proteins Reveals a Quantitative Engineering Path for Tuning the Arabidopsis Circadian Oscillator and Output Pathways Uriel Urquiza, The University of Edinburgh 
11:50 AM - 1:30 PM Lunch/Company Engagement

Companies: Twist Bioscience, m2p-labs
1:30 PM - 3:30 PM Session 7 - Sensing and Signaling within Multicellular Synthetic Biology

Chairs: Mary Dunlop, Boston University and Karmella Haynes, Emory University
1:30 PM - 2:00 PM Invited Speaker: Engineering Biological Feedback Control Hana El Samad, University of California, San Francisco
2:00 PM - 2:30 PM Invited Speaker: Optogenetic Control of Gut Bacterial Metabolism Jeff Tabor, Rice University
2:30 PM - 2:50 PM Optogenetics and Regulated Phase Separation for Spatial and Temporal Control of Metabolism Jose L. Avalos, Princeton University 
2:50 PM - 3:10 PM Translating an Ancient Bioelectric Language for Synthetic Biology Arthur Prindle, Northwestern University
3:10 PM - 3:30 PM Aquatic Detoxification with Tissue Engineered Multicellular Structures Nina M. Pollak, University of the Sunshine Coast, The University of Queensland, Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation
3:30 PM - 4:00 PM Break
4:00 PM - 6:00 PM Student/Post-Doc Session

Chair: Nathan Hillson, LBNL
4:00 PM - 4:15 PM Conditional Guide RNAs: Programmable Conditional Regulation of CRISPR/Cas Function in Bacteria Via Dynamic RNA Nanotechnology Mikhail Hanewich-Hollatz, California Institute of Technology 
4:15 PM - 4:30 PM Toward the Evolution of an Exclusively Quadruplet-Decoding Translation System Erika DeBenedictis, Massachusetts Institute of Technology
4:30 PM - 4:45 PM Engineering Bacterial DNA Sensors Elizabeth Libby, Harvard Medical School
4:45 PM - 5:00 PM Modulating Level of the Transcription Factor Hild to Improve Titers of Secreted Heterologous Proteins By the Type III Secretion System Han Teng Wong, University of California, Berkeley 
5:00 PM - 5:15 PM A Modular, Field-Deployable Cell-Free Biosensing Platform for Monitoring Water Quality Adam Silverman, Northwestern University
5:15 PM - 5:30 PM Engineering Protein-Protein Devices for Multilayered Regulation of mRNA Translation Using Orthogonal Proteases in Mammalian Cells Federica Cella, University of Genoa
5:30 PM - 5:45 PM In Vitro Transcriptional Regulatory Networks for Autonomous Control of Nucleic Acid-Responsive Materials Samuel Schaffter, Johns Hopkins University 
5:45 PM - 6:00 PM Bliss: The Black List Sequence Screening Pipeline Lisa Simirenko, DOE Joint Genome Institute, Lawrence Berkeley National Laboratory
Free Evening
   
 

Thursday, June 27

Conference Room: Beekman/Sutton North

7:30 AM - 8:30 AM Registration / Check-In
8:30 AM - 9:30 AM Keynote Speaker: Engineering Genomes, Karyotypes, and the Dark Matter of the Human Genome Jef Boeke, New York University
9:30 AM - 10:00 AM Break
10:00 AM - 12:15 PM Session 8 - Emerging Applications and Frontiers

Chairs: Stephanie Culler, Persephone Biome and Julius B. Lucks, Northwestern University
10:00 AM - 10:30 AM Invited Speaker: Programming Sequential Logic in Microbial Consortia and Probiotic Bacteria Lauren Andrews, University of Massachusetts Amherst
10:30 AM - 10:45 AM Massively Multiplexed Nucleic Acid Detection with Cas13 Cameron Myhrvold, Broad Institute of Harvard and MIT, Harvard University
10:45 AM - 11:00 AM Rapid, Low-Cost Detection of Water Contaminants Using Regulated in Vitro Transcriptions Khalid K. Alam, Northwestern University
11:00 AM - 11:15 AM Genetically Encoded Biosensors for Detection of Complex Human Milk Oligosaccharides Fatima Enam, Iowa State University
11:15 AM - 11:30 AM Biosynthetic Engineering and Diversification of Antibiotics in S. Cerevisiae Hala Iqbal, NYU Langone
11:30 AM - 11:45 AM Reporter Genes for Optical Coherence Tomography George J. Lu, California Institute of Technology
11:45 AM - 12:00 PM Engineering Biology: A Research Roadmap for a Next-Generation Bioeconomy Douglas Friedman, Engineering Biology Research Consortium
12:00 PM - 12:15 PM Closing Remarks: Julius Lucks, Northwestern University and Stephanie Culler, Persephone Biome
12:15 PM - 1:45 PM Lunch on your own
1:45 PM - 3:45 PM Software for Synthetic Biology Workflows Workshop