Menu

Leadership

Elected Members


Past Chair

Stratos Pistikopoulos

Artie McFerrin Department of Chemical Engineering

Texas A&M University

Chair

Carl Laird

Sandia National Lab

First Vice-Chair

Christos Maravelias

Chemical & Biological Engineering

University of Wisconsin

Second Vice-Chair

Jay H. Lee

Chemical and Biomolecular Eng. Department

KAIST

Secretary/Treasurer

Martha A. Grover

School of Chemical & Biomolecular Engineering

Georgia Institute of Technology

Directors 2016-2018

Ruth Misener

Department of Computing

Imperial College London



Dimitrios Papavassiliou

Department of Chemical, Biological, and Materials Engineering

University of Oklahoma

Directors 2017-2019

Michael Baldea

McKetta Department of Chemical Engineering

University of Texas at Austin



Benoit Chachuat

Department of Chemical Engineering

Imperial College London

Directors 2018-2020

Selen Cremaschi

Department of Chemical Engineering

Auburn University



Alexander Mitsos

Process Systems Engineering

RWTH Aachen University


Ex-Officio Members


CAST Division Programming Chair

Prodromos Daoutidis

Department of Chemical Engineering and Material Science

University of Minnesota

Publications Board Chair

TBD

AIChE Operating Council Liaison

Vincent Grassi

Department of Chemical and Biomolecular Engineering

Lehigh University

AIChE Staff Liaison

Kristine Chin

AIChE


Other Leadership


CAST Division Past Programming Chair

Nick Sahinidis

Department of Chemical Engineering

Carnegie Mellon University


 


Area 10a: Systems and Process Design

Program Coordinator for 2018

Monica Zanfir

Praxair

Program Coordinator for 2019

Faruque Hasan

Texas A&M

Program Coordinator for 2020

Charles Solvason

Bryan Research & Engineering

Area 10b: Systems and Process Control

Program Coordinator for 2018

Mona Bavarian

Program Coordinator for 2019

Victor Zavala

Chemical and Biological Engineering

University of Wisconsin

Program Coordinator for 2020

Antonios Armaou

Department of Chemical Engineering

Penn State

Area 10c: Systems and Process Operations

Program Coordinator for 2018

Chrysanthos Gounaris

Chemical Engineering

Carnegie Mellon University

Program Coordinator for 2019

Pieter Schmal

Process Systems Enterprise (PSE)

Program Coordinator for 2020

Zukui Li

Department of Chemical and Materials Engineering

University or Alberta

Area 10d: Applied Mathematics and

Numerical Analysis

Program Coordinator for 2018

Ashlee Ford Versypt

Chemical Engineering

Oklahoma State University

Program Coordinator for 2019

Yash Puranik

Rockwell Automation

Program Coordinator for 2020

Joseph Scott

Department of Chemical and Biomolecular Engineering

Clemson University

Area 10e: Information Management and

Intelligent Systems

Program Coordinator for 2018

Matthew Realff

School of Chemical and Biomolecular Engineering

Georgia Institute of Technology

Program Coordinator for 2019

Fani Boukouvala

Georgia Institute of Technology

Program Coordinator for 2020

Bethany Nicholson

Center for Computing Research

Sandia National Laboratories


Young Professionals Liason

Thang Ho

Vertex Pharmaceuticals

-->

WebCAST Chair

John Hedengren

Department of Chemical Engineering

BYU

Student Presentation Award Chair

Leo Chiang

The Dow Chemical Company

-->

Listserv Coordinator

Raymond A. Adomaitis

Chemical & Biomolecular Engineering and Institute for Systems Research

University of Maryland

Web Coordinator

Matt Bassett

Dow AgroSciences

Social Media Chair

Ashlee Ford Versypt

Chemical Engineering

Oklahoma State University